• امروز چهارشنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۸
  • ٤ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Wed 29 Jan 2020
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به رونمایی از طرح سازش تحمیلی آمریکا، گفت امیدوار است این اقدام واشنگتن زنگ بیدارباشی برای مسلمانان باشد. ، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه به طرح سازش تحمیلی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داد و ابراز امیدواری کرد که مسلمانان برای مقابله با این طرح متحد شوند. وی در توییتر نوشت: «طرح موسوم به «چشم‌انداز صلح»، به زبان ساده، پروژه رویایی یک بساز و بفروش ورشکسته است. ولی این طرح، کابوسی برای منطقه و جهان است و امید آن که بیدارباشی برای همه مسلمانانی باشد که بر سر گوری گریه می‌کنند که در آن مرده‌ای نیست.» ظریف همچنین هشتگ «بیایید_برای_فلسطین_هم‌پیمان_شویم» را نیز در این توییت درج کرده و ضمنا عنوان طرح آمریکا را نیز به «قدم گذاشتن به سوی فاجعه» تغییر...


چواد ظریف سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه با اعلام آمادگی کامل وزارت امور خارجه برای همکاری و تعامل با دستگاه های ذیربط از ابتدای بروز این بحران تاکید کرد و اظهار داشت : در این زمینه دکتر ظریف در جلسه هیات دولت پیشنهاد برگزاری جلسه وزیران ذیربط با حضور وزرای خارجه، بهداشت و درمان، گردشگری و راه را در هیات دولت مطرح کردند. ، سید عباس موسوی عصر روز سه شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص ویروس بیماری کرونا، بر اعلام آمادگی کامل وزارت امور خارجه برای همکاری و تعامل با دستگاه های ذیربط از ابتدای بروز این بحران تاکید کرد و اظهار داشت: در این زمینه دکتر ظریف در جلسه هیات دولت پیشنهاد برگزاری جلسه وزیران ذیربط با حضور وزرای خارجه، بهداشت و درمان، گردشگری و راه را در هیات دولت...


سخنگوی وزارت خارجه، طرح «معامله قرن» را «خیانت قرن» در حق مردم فلسطین و امت اسلامی توصیف کرد. سیدعباس موسوی، طرح صلح پیشنهادی آمریکا موسوم به «معامله قرن» را «خیانت قرن» در حق مردم فلسطین و امت اسلامی توصیف کرد و خواستار مقابله دولت‌ها و ملت‌های آزاده منطقه و جهان با این طرح شد. وی با اشاره به اینکه "سرزمین فلسطین ازآنِ مردم فلسطین است"، گفت: رژیم صهیونیستی رژیمی غاصب و اشغالگر است و تنها راه حل بحران فلسطین برگزاری همه‌پرسی در میان ساکنان اصلی سرزمین فلسطین خواهد بود و اینگونه طرح‌های خباثت‌آمیز محکوم به شکست است. موسوی با بیان اینکه "از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مساله فلسطین و قدس شریف مساله اول جهان اسلام است"، افزود: جای تاسف است که برخی کشورهای اسلامی با فراموشی این آرمان که آینده و حیثیت مسلمانان و کشورهای اسلامی را نشانه...


سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه عربستان سعودی تاکید کرد: اینکه وزیر امور خارجه سعودی با قلب تمامی قوانین محرز بین‌المللی یک ترور آشکار را دفاع مشروع می‌خواند، باعث تاسف و انزجار است. سید عباس موسوی با انتقاد شدید از اظهارات اخیر وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه با شبکه سی. ان. ان تاکید کرد: از آن جایی که عربستان خود را در نقش پدر خوانده داعش و گروه‌های تروریستی می‌بیند، می‌پندارد شهادت فرماندهان محور مقاومت به دست رییس جمهوری تروریست آمریکا، منجر به امنیت گروه های تروریستی و دولت های تروریست پرور شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه با توصیه به وزیر امور خارجه سعودی برای مراجعه به کتب مرجع حقوق بین الملل در موضوع «دفاع مشروع» و رعایت یافته های حقوقی در معنا و مفهوم اصطلاحات از جمله مقوله دفاع مشروع افزود: اینکه...


روحانی: ترامپ سال 97 گفته بود جمهوری اسلامی 3 ماه دیگر تمام می‌شود رئیس‌جمهور تاکید کرد: انتخابات بر سیاست‌های منطقه‌ای تاثیرگذار است. حتی اگر اشکالی در گوشه و کناری دیده می‌شود و حتی اگر برخی مسیر را اشتباه طی کرده باشند، باید پای صندوق‌ها بیایید. حجت الاسلام حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های صنعت آب و برق استان تهران و افتتاح واحد دوم تصفیه خانه هفتم آب تهران گفت که این تصفیه‌خانه در هر ثانیه پنج مترمکعب آب آشامیدنی سالم را به دو میلیون نفر در جنوب و شرق تهران و ورامین، پاکدشت و پیشوا و روستاهایی کمه در این منطقه هست، می رساند. وی ادامه داد: نکته اول را از این اینجا شروع می‌کنم که این منطقه به گردن مردم ما در انقلاب اسلامی حق بزرگی دارد. در روزهایی که روزهای غربت انقلاب بود، کاری که مردم این منطقه در ۱۵ خرداد ۴۲ انجام دادند،...


شنبه ، ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۰۵
ناپدید شدن معترضان عراق: گوشی‌ها خاموش، خانواده‌ها نگران

از 1 اکتبر(9 مهر) سال جاری تقریبا هر روزه تعدادی از معترضان بغداد و شهرهای جنوبی عراق ناپدید شده‌اند.

روز جمعه گروهی شبه نظامی به ساختمان "السینک" مقر معترضان عراق در بغداد حمله کرده و پس از درگیری و ضرب و شتم تعدادی از آنها را با اجبار، سوار بر اتوبوس کرده و بردند. اینک بسیاری از خانواده‌های معترضان از آنها خبر ندارند و نگران عزیزان خود هستند. خبرگزاری فرانسه در گزارشی به وضعیت مفقود شدگان این ماجرا پرداخته است.

"آخرین بازدید: جمعه ساعت 9:18 بعد از ظهر". این آخرین پیامی است که دوستان و خانواده مصطفی روی پیچ (صفحه) برنامه‌های اجتماعی موبایلشان از این معترض عراقی می‌بینند.

یک ساعت پس از حمله مردان مسلح به مکان معترضان پایتخت عراق، مصطفی -یکی از مخالفان جوان این کشور- "آفلاین" شد. او در هفته‌های قبل در کمپ مخالفان دولت بغداد می‌خوابید.

در چند روز گذشته هیچ پیامی از این معترض 20 ساله در فضای مجازی و واتس‌آپ ارسال نشده و اثری هم از خودش نیست.

اواخر جمعه، مردان مسلح ناشناس به ساختمان چند طبقه معروف به گاراژ "السینک" حمله کرده و معترضان را کتک زدند. این ساختمان از مدت‌ها قبل به مقرر معترضان علیه دولت تبدیل شده بود.

برخی از منابع پزشکی به خبرگزاری فرانسه گفتند: در این درگیری 20 معترض و 4 افسر پلیس کشته و بیش از 80 نفر گم شده‌اند.

"یوسف الحربی" یکی از فعالان این اعتراضات که در زمان حمله به ساختمان در طبقات آن حضور داشت در این باره گفت: آنها معترضان حاضر در ساختمان را سوار دو اتوبوس کرده و بردند.

عکس: خبرگزاری فرانسه

ناپدید شدن معترضان عراقی

عامر یک معترض 26 ساله نیز در این باره گفت: زمانی که تیراندازی در خارج از ساختمان آغاز شد، به دوستان صمیمی خود در ساختمان زنگ (تلفن) زدم و به آنها در مورد خطر حمله مردان مسلح هشدار دادم.

عامر افزود: مصطفی گوشی‌اش را جواب داد و از شرایط بسیار وخیم ساختمان و تیراندازی مردان مسلح به سمت خودشان خبر داد. پس از آن تلفن مصطفی قطع شد.

عامر گفت: ما {برای پیدا کردن مصطفی} به همه زنگ زده‌ایم. از دولتیان تا نیروهای شبه نظامی.
مردان نقابدار

سجاد 19 ساله یکی از افرادی است که در روز جمعه ربوده شده است.

خانواده سجاد از او خبری نداشتند او ناگهان در روز سه شنبه در برابر خانه‌اش ظاهر شد.

او اعلام کرد به مدت سه روز در بازداشت مردان نقابدار بوده است.

"رحیم" پدر سجاد در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: آنها حدود 45 دقیقه با اتوبوس حرکت کردند و پس از آن گروه دیگری تحویل داده شدند.

رحیم که از دادن کامل مشخصات و نام خود به دلیل اقدامات تلافی جویانه نگران است، افزود: نام، نام والدین و آدرس ربوده شدگان در این مدت توسط نقابداران ثبت شده است.

مشخصات محل نگه‌داری دستگیری با یکی از انشعابات شرقی رود دجله مطابقت دارد. برخی دیگر از دستگیرشدگان عراقی نیز از چنین مشخصات مکانی صحبت می‌کنند.

"شجاع الخفاجی" بلاگر عراقی پس از ربوده شدن از خانه‌اش در ماه اکتبر در محل مشابهی نگه‌داری شده است.

در آن مکان، مردان نقاب‌دار با لباس‌های مشکی پس از بازجویی مختصر تلفن همراهش را گرفتند و پس از 24 ساعت او را در منطقه‌ای فقیرنشین با 20 دلار رها کردند تا با تاکسی به خانه‌اش بازگردد.

اما سجاد برای بازگشت به خانه 72 ساعت صبر کرد تا با 30 معترض دیگر و در نیمه‌های شب از جاده خروجی شهر به سمت بغداد بازگردد.

پدر سجاد در این باره گفت: سجاد کتک نخورده است اما دیگر ربوده‌شدگان به اندازه او خوش‌‌شانس نبوده‌اند.

به گزارش منابع امنیتی، دست کم 35 مرد جوان ربوده شده از ساختمان "السینک"، با دست و چشم بسته توسط نیروهای پلیس بغداد در حاشیه رود دجله پیدا شده‌اند.

فیلم‌های تائید شده از سوی نیروهای امنیتی نیز نشانگر ده‌ها جوان آسیب دیده با باندهای خونی در حاشیه رود دجله است. در یکی از این فیلم‌ها متعرضی زخمی و در حال گریه می‌گوید: آنها ما را به بدترین شکل کتک زدند.
همه ترسیده‌اند

از 1 اکتبر (9 مهر) سال جاری تقریبا هر روزه تعدادی از معترضان بغداد و شهرهای جنوبی عراق ناپدید شده‌اند.

در بیشتر موارد معترضان هنگام بازگشت به خانه و در نزدیکی محل زندگی خود ربوده می‌شوند.
بستگان از بدتر شدن شرایط می‌ترسند

هفته گذشته جسد کبود شده یک معترض 19 ساله در نزدیکی خانه‌اش در بغداد پیدا شد. روز یکشنبه نیز یکی از فعالان معترض و برجسته شهر کربلا توسط یک موتورسوار مسلح کشته شد.

آدم‌ربایی‌ها تا سحرگاه روز شنبه ادامه یافت. بسیاری از معترضان در ساحل رود دجله و بسیاری دیگر در نزدیکی میدانی که این روزها به تقلید از جنبش مصر "تحریر" نامیده می‌شود، بازداشت و ناپدید شده‌اند.

در عراق که از سال 2000 تا کنون با درگیری و مشکلات فرقه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند، آدم ربایی امری معمول است.

حیدر که پسرعموی 23 ساله‌اش در روزهای گذشته ناپدید شده در این باره گفت: در گذشته امکان پیدا کردن یا شناخت ادم ربایان را داشتیم و برای آزادی آنها با باج‌خواهان طرف بودیم.

اما اکنون هیچ چیز مشخص نیست و همه ترسیده‌اند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - ناپدید - معترضان - عراق 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP