• امروز سه‌شنبه ، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢٤ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Tue 18 Feb 2020
وزیر بهداشت، گفت: تا کنون هیچ موردی از آلودگی کرونا ویروس در کشور نداشته ایم. ، سعید نمکی، به همراه نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون بهداشت وزارت بهداشت، رئیس سازمان اورژانس کشور، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با حضور در محل قرنطینه دانشجویان بازگشته از «ووهان» به ایران، از تلاش‌های پزشکان، نیروهای بهداشتی و اورژانس کشور در رسیدگی به این دانشجویان تقدیر کرد. وی در نشستی که در محل قرنطینه این دانشجویان برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه مجموعه وزارت بهداشت در کنار سایر بخش‌ها از جمله وزارت امور خارجه توانست با مراقبت‌های بهداشتی بسیار خوب، از این دانشجویان پذیرایی کند و نیروهای بهداشتی، درمانی و اورژانس در این حرکت، ایثارگرانه و جهادی کار کردند که از تلاش همه آنها تقدیر می‌کنم. نمکی...


نرخ دلار در روزهای اخیر با جوسازی سفته بازان، به دلیل نزدیک شدن به نشست FATF و نگرانی از قرار گرفتن نام ایران درلیست سیاه این نهاد مالی، رو به افزایش گذاشته است. قرار است نشست اصلی FATF در روزهای پایانی بهمن امسال برگزار شود که در آن به موضوع تصویب نشدن لوایح FATF پرداخته می‌شود. این گونه شایعه شده که ایران به دلیل تصویب نکردن همه لوایح FATF در لیست سیاه این نهاد قرار می‌گیرد، اما برخی دیگر معتقد هستند که بعید است این اتفاق در نشست پیش روی FATF رخ دهد. وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این باره می‌گوید: نمایندگان ایران در اجلاس مقدماتی شرکت کرده و نظرات خود را مطرح کردند. بر این اساس، نرخ خرید هر دلار امروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان و فروش ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان بود. قیمت خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان...


خسرو کفیلی - تیم های ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان ایران در حالی راهی تاشکند – ازبکستان محل برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا شدند که هنوز نتایج آزمایش دوپینگ آنان در اختیار فدراسیون وزنه برداری قرار نگرفته است. دست اندرکاران فدراسیون وزنه برداری پیش از این اعلام کرده بودند که تا زمانی که نتایج آزمایش دوپینگ ماه گذشته وزنه برداران نوجوان و جوان که در اردوی کامیاران از آنان گرفته شده بود و به آزمایشگاه کلن آلمان ارسال شده است در اختیار آنان قرار نگیرد از اعزام تیم های ملی وزنه برداری پایه کشورمان به این مسابقات خودداری خواهند کرد. با اینکه آزمایشگاه کلن به گفته برخی از دست اندرکاران فدراسیون وزنه برداری به علت تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان ،تاکنون نتایج آزمایش دوپینگ وزنه برداران نوجوان و جوان کشورمان را اعلام نکرده است به یک باره...


یکی از نمایندگان مجلس سوریه، سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به این کشور را حاوی پیامی قوی در برابر اشغالگری ترکیه قلمداد کرد. العهد نوشت: علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران دیروز وارد دمشق شد. زمان این سفر با توجه به پیروزی‌های ارتش سوریه در اطراف ادلب و حلب با دقت انتخاب شده است. منابع مطلع، پیش از ورود لاریجانی به دمشق گفته بودند که این سفر برای اعلام پشتیبانی تهران از مواضع دمشق در جنگ با تروریسم و حمایت از عملیات ارتش سوریه در ریشه کنی تروریسم در ادلب و تأکید بر پشتیبانی از حاکمیت و استقلال سوریه و یکپارچگی ارضی این کشور صورت گرفته است. لاریجانی در کنفرانس خبری مشترک با حموده الصباغ، همتای سوری خود گفت: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دیدار با وی درباره همین موضوعات گفتگو کرد. بشیر الشربجی، عضو مجلس سوریه و عضو گروه دوستی ایران و سوریه...


، این رسانه گزارش کرد که از هیأت فرانسوی در مونیخ کسب اطلاع کرده است و نوشت، کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کنتیکت آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیداری محرمانه با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران داشته است. این پایگاه آمریکایی در ادامه گفته دفتر سناتور مورفی از پاسخ به سوالی در این زمینه در این زمان خودداری کرده است. سناتور مورفی عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است. پایگاه خبری فدرالیست که به محافظه کاران نزدیک است گفته است که سناتور مورفی این اقدامات را در راستای تضعیف دولت دونالد ترامپ انجام داد است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا، اما گفته است که وزارت خارجه آمریکا هیچ اطلاعی از دو طرف درباره اینکه مورفی دیداری با مقامات ایرانی داشته است ندارد. سناتور مورفی پیش از تماس‌های «جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا با ظریف که به...


سه‌شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۱۷:۳۳
در آذرماه 98 چند درصد از چک ها برگشت خورد؟

چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم نظام پرداخت می باشد و همواره نقش قابل توجهی در تسویه مبادلات خرد و کلان جامعه داشته است. بررسی وضعیت چک های مبادله شده و برگشت خورده می تواند تصویر خوبی از وضعیت کنونی اقتصاد ایران را نشان دهد. آمارها نشان می دهند که بیشترین چک های برگشت خورده مربوط به استان تهران بوده و در این استان حدود 198 هزار فقره چک به ارزشی حدود 48 هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.
، از گذشته تا به امروز چک همواره در مبادلات اقتصادی و روزمره جایگاه ویژه ای را داشته است. این ابزار پرداخت سنتی به نوعی می تواند شاخصی برای بررسی وضعیت اقتصادی و نماد اعتماد بازار باشد بنابراین بررسی آمار مربوط به آن شاید به نوعی بتواند وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور را بازگو کند.

آمار چک های مبادله شده نشان می دهد که در آذر ماه 1398 در کل کشور بالغ بر 8 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر 983 هزار میلیارد ریال مبادله گردیده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 5.6 درصد و 17.6 درصد رشد داشته است. در آذر ماه رکورد چک های مبادله ای در یک سال گذشته شکسته شده است.

در آذر ماه 1398 حدود 51.1 درصد از تعداد چک های مبادله ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله گردیده است. در این ماه بیشترین آمار چک های مورد مبادله مربوط به استان تهران می باشد که در این استان بالغ بر 2.6 میلیون فقره چک به ارزشی حدود 507 هزار میلیارد ریال مبادله گردیده است.

مطابق با این گزارش، در آذر ماه 1398 در کل کشور حدود 667 هزار فقره چک به ارزش حدود 104 هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 2.7 درصد و 3.3 درصد افزایش را نشان می دهد.

برگشت خوردن چک دلایل مختلفی می تواند داشته باشد اما بیشترین علت برگشت چک ها در آذرماه 1398 کسری یا فقدان موجودی بوده است. همچنین بیشترین چک های برگشت خورده مربوط به استان تهران بوده و در این استان حدود 198 هزار فقره چک به ارزشی حدود 48 هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.

البته بررسی آمار مطلق چک های برگشت خورده و تغییرات این نوع چک ها نسبت به ماه های قبل نمی تواند آمار خوبی برای سنجش وضعیت اقتصادی کشور باشد و برای دست یافتن به تصویری واقعی از وضعیت اقتصادی کشور نیاز است تا سهم چک های برگشت خورده به چک های مبادله شده، محاسبه گردد.

آمارها نشان می دهند که در آذر ماه 1398 در کل کشور 8.3 درصد از کل تعداد چک های مبادله ای و 10.5 درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای برگشت داده شده است. این آمار در آبان ماه 1398 در کل کشور به ترتیب 9 درصد و 12 درصد بوده است.

همان گونه که ملاحظه شد سهم چک های برگشت خورده از چک های مبادله ای در آذر ماه 1398 نسبت به ماه قبل به لحاظ تعداد و ارزش کاهش یافته که این کاهش می تواند بیان کننده این موضوع باشد که اندکی اوضاع اقتصادی کشور در آذرماه سال جاری نسبت به آبان ماه بهتر شده است و کاسبان توانسته اند چک های مبادله شده بیشتری را پاس کنند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - آذر ماه -چک برگشتی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP