• امروز سه‌شنبه ، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
  • ٢٤ جمادى الثانية ۱٤٤۱
  • Tue 18 Feb 2020
، این رسانه گزارش کرد که از هیأت فرانسوی در مونیخ کسب اطلاع کرده است و نوشت، کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کنتیکت آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیداری محرمانه با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران داشته است. این پایگاه آمریکایی در ادامه گفته دفتر سناتور مورفی از پاسخ به سوالی در این زمینه در این زمان خودداری کرده است. سناتور مورفی عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است. پایگاه خبری فدرالیست که به محافظه کاران نزدیک است گفته است که سناتور مورفی این اقدامات را در راستای تضعیف دولت دونالد ترامپ انجام داد است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا، اما گفته است که وزارت خارجه آمریکا هیچ اطلاعی از دو طرف درباره اینکه مورفی دیداری با مقامات ایرانی داشته است ندارد. سناتور مورفی پیش از تماس‌های «جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا با ظریف که به...


خسرو کفیلی- با نزدیک شدن به زمان اعزام سه ملی پوش وزنه برداری ایران به رقابتهای غرب آسیا که حکم انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارد ،نشانه هایی از عدم شرکت سهراب مرادی در این مسابقات به چشم می خورد. مسابقات وزنه برداری غرب آسیا که جزو پیکارهای گزینشی بازیهای المپیک توکیو محسوب می شود اوایل اسفند ماه سال جاری در دبی برگزار خواهد شد و از میان چهار ملی پوش کشورمان که شانس حضور در این بازی ها را دارند ، قرار است به جز علی داودی ، سهراب مرادی ، کیانوش رستمی و علی هاشمی در آن شرکت کنند . از همین رو ، محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری ایران افزون بر این چهار ملی پوش از چهار وزنه بردار دیگر به نام های حافظ قشقایی ، حسین سلطانی ، علی میری و امیر حقوقی برای شرکت در اردوی آمادگی تیم ملی دعوت کرد تا آنان خود را برای شرکت در...


یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در حاشیه کنفرانس مونیخ گفت: ایران کشوری بزرگ در منطقه است و اینکه این کشور را به چالش بکشیم کمکی به حل مشکلات منطقه نخواهد کرد. عمان به ارتباط با واشنگتن و تهران ادامه می‌دهد چراکه ما فکر می‌کنیم که امکان گفت‌وگو بین دو طرف وجود دارد و در شرایط فعلی امکان درگیری نظامی بسیار کم است. وی همچنین افزود: ما باید همواره برای ایجاد صلح در منطقه تلاش کنیم. ما نگران اشتباه‌های احتمالی توسط کشتی‌های جنگی در تنگه هرمز هستیم، چراکه چنین اشتباه‌هایی ممکن است مشکل بزرگی ایجاد کند.


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در سخنان خود به اختلاف دیدگاه کشورهای اروپایی با آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ پرداخت. بورل با اشاره به برخی اختلاف نظرهای اروپا با واشنگتن گفت: آمریکا خواهان پایان بخشیدن به برجامی که اوباما به امضا رساند، بود؛ همچنین آمریکا خواستار اعمال سیاست فشار حداکثری بر ایران شد، اما من فکر نمی کنم که اروپا چنین برآورد و برداشتی داشته باشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: برجام از منظر اروپا هنوز تمام نشده است، این توافق بنابر تصمیم جمعی بود که جهان را امن تر سازد، اروپا خواستار صلح در خاورمیانه است و اینها مواردی است که ما باید (با آمریکا) درباره آنها صبوری به خرج دهیم. بورل افزود: اروپا به روابط فرا آتلانتیکی نیاز دارد، اروپا با آمریکا دارای ارزش های مشترکی است و هردو در یک سمت...


زلزله با قدرت ۵.۸ ریشتر لافت در استان هرمزگان را لرزاند. محل وقوع: خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی لافت (هرمزگان) تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷، ۱۶:۰۰:۴۶ عمق زمین‌لرزه: ۱۳ کیلومتر نزدیک‌ترین شهرها: ۱۱ کیلومتری لافت (هرمزگان) ۲۰ کیلومتری درگهان (هرمزگان) ۲۴ کیلومتری سوزا (هرمزگان) شدت این زلزله تا بیش از ۸ ثانیه ادامه داشت. نقاط مختلفی از هرمزگان این زلزله را احساس کردند.


چهارشنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰:۱۴
قهوه خانه 100 ساله، جاذبه فرهنگی بغداد

دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.

قهوه خانه "شابندر" در بغداد با بیش از 100 سال سابقه، یکی از جاذبه های توریستی پایتخت عراق است.
در انتهای خیابان "المتنبی" بغداد صدای قاشق های چای خوری که با صدای حرف زدن مردم همراه می شود جلب توجه می کند. این قهوه خانه در سال 1917 ( قبل از جدایی از دولت عثمانی و کسب استقلال) افتتاح شد و با معماری قدیمی و پنجره های چشم‌گیر تاکنون شاهد اتفاقات مختلف تاریخی بوده است.

خیابان تاریخی و معروف المتنبی، محل اصلی خرید و فروش کتاب در بغداد است.

محمد الخشالی مالک این قهوه خانه تاریخ این مکان را توضیح می دهد. جایی که در ابتدا یک چاپخانه کتاب به همین نام یعنی شابندر بود. نام این محل برگرفته از نام موسی شابندر است که در دوره پادشاهی عراق یعنی در سال 1941 وزیر خارجه عراق شد.

این مکان از گذشته علاوه بر فعالان فرهنگی به محلی برای حضور سیاستمداران معروفی مانند نوری السعید (نخست وزیر سابق) و عبدالکریم قاسم (رییس جمهور سابق) بود زیرا قهوه خانه به ساختمان های حکومتی کشور نزدیک بود.

علاوه بر این قهوه خانه برای بسیاری از ادبا، شعرا و نویسندگان به یک مرکزی فرهنگی تبدیل شد.

در سال 2007 انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی قهوه خانه شابندر باعث آتش سوزی بزرگی شد و این آتش سوزی بخش بزرگی از قهوه خانه و فروشگاه های تجاری نزدیک آن را فراگرفت و آسیب زد.

در نتیجه این حادثه 68 نفر کشته شدند که 4 نفر از آنها از فرزندان و نوه های مالک قهوه خانه بودند. بعد از این حادثه قهوه خانه به نام شهدا هم نام گرفت.

قهوه خانه با حمایت مالی دولت، بازرگانان و برخی مشتریان بازسازی شد اما شکل سابق معماری آن حفظ شد.

این قهوه خانه همچنان محل حضور و دیدار افراد مختلف از بخش های فرهنگی جامعه عراق مثل شعرا، روسای عشایر، وکلا، نویسندگان و عامه مردم است.

دیوارهای قهوه خانه پر از عکس ها، گواهی ها، بریده روزنامه ها و نشانه هایی از زندگی مشتریانش در عصرهای مختلف است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - قهوه خانه - جذبه فرهنگی 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP