• امروز چهارشنبه ، ۹ مهر ۱۳۹۹
  • ۱۳ صفر ۱٤٤٢
  • Wed 30 Sep 2020
خسرو کفیلی - با مشخص شدن زمان برگزاری مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا که حکم انتخابی بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را نیز دارد ، وزنه برداری ایران از بلاتکلیفی رهایی پیدا کرد. فدراسیون جهانی وزنه برداری پس از ماه ها بی سروسامانی به علت کناره گیری تاماش آیان از ریاست این فدراسیون به دلیل فساد مالی زمان برگزاری برخی از مسابقات جهانی و قاره ای را اعلام کرد . طبق این برنامه مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا با تعویق یک ساله به علت شیوع بیماری کرونا در یکی از ماه های اسفند و یا فروردین آینده در شهر تاشکند – ازبکستان برگزار خواهد شد. اکنون که میزبانی رقابتهای آسیایی به ازبکستان واگذار شده است ، کادر فنی تیم ملی وزنه برداری ایران و ملی پوشان این رشته ورزشی از بلاتکلیفی رهایی پیدا کرده اند و برای شرکت در این رویداد مهم می توانند برنامه ریزی...


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شبکه توزیع کالا در کشور ما دچار مشکل است و دولت نتوانست این مجموعه را ساماندهی کند و به همین دلیل ارز دولتی به جیب دلالان رفت. محمد باقر قالیباف پس از تصویب کلیات طرح تأمین کالا‌های اساسی در جلسه علنی امروز، گفت: رأی مثبت مجلس شورای اسلامی به دو طرح جهش تولید و تأمین مسکن و همچنین طرح تأمین کالا‌های اساسی نشان دهنده آن است که جهت گیری مجلس به سمت موضوعات اقتصادی است. وی با بیان اینکه مجلس تصمیمات خود را برای ساماندهی وضع مسکن و کالا‌های اساسی گرفته است، تصریح کرد: نماینده دولت در جریان بررسی کلیات طرح تأمین کالا‌های اساسی، نکاتی را مطرح کرد که لازم است اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این موارد را در جزئیات طرح لحاظ کنند. رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اصرار ما بر این است که کالا‌ها بین مردم توزیع شود....


رئیس جمهور با تاکید براینکه آیت الله سیستانی همواره نزد مردم و دولت ایران مورد احترام بوده است، تصریح کرد: نقش مرجعیت ایشان در ثبات و امنیت عراق بی بدیل است. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه «نصیر عبدالمحسن عبدالله» سفیر جدید عراق در تهران، با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با عراق به عنوان کشور دوست، برادر و همسایه بسیار حائز اهمیت است، تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم به حمایت از صلح، ثبات و امنیت عراق است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران در دوران مبارزه با داعش با تمام توان و امکانات در کنار دولت و ملت عراق بود، خاطرنشان کرد: شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به عنوان دو فرمانده بزرگ نشانگر این است که مردم ایران وعراق در کنار یکدیگر در مقابله با تروریسم ایستادگی می کنند. «نصیر...


وزیر بهداشت، با توجه به مصوبات سی و سومین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و بخشنامه معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور و در راستای مفاد ماده (12) قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان و به منظور تسریع در فرایند بررسی و اعمال مجازات‌های مربوط به تخلفات اداری کارمندان در ایام شیوع بیماری کرونا، اعمال مجازاتهای بندهایی از این قانون را به روسای دانشگاهها ی علوم پزشکی و سازمانهای تابعه تفویض کرد. ، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به مصوبات سی و سومین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و بخشنامه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و در راستای مفاد ماده (12) قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان و به منظور تسریع در فرایند بررسی و اعمال مجازات‌های مربوط به تخلفات اداری کارمندان در ایام شیوع بیماری...


سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره افزایش قابل‌توجه فروش نفت ایران در سپتامبر گفت: ترجیح می‌دهیم آماری از فروش نفت‌مان ندهیم.، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز ۸ مهر و در پاسخ به پرسشی درباره اینکه برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی از افزایش قابل‌توجه فروش نفت ایران در سپتامبر است آیا این موضوع صحت دارد، اظهار کرد: اخبار مشکوک و جعلی و تحریک کننده زیاد مطرح می‌شود. البته وزارت نفت تمام تلاش خود را انجام می‌دهد و در دوران تحریم این تلاش چندبرابر شده است اما چون در جنگ اقتصادی هستیم ترجیح می‌دهیم که آمار دقیقی منتشر نکنیم. ربیعی افزود: اما خود من از چند منبع موثق موضوع فروش نفت را دنبال می‌کنم و این کاری است که وزارت نفت با جدیت در دوران جنگ اقتصادی و تحریم پیگیری می‌کند و این‌طور نیست که ما دست روی دست گذاشته باشیم ولی ارائه آمارهای این‌چنینی...


سه‌شنبه ، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت: ۱۷:۳۲
نعمت احمدی: با تمدید نکردن استجازه اقتدار را به دادگستری برگردانید


نعمت احمدی معتقد است استجازه برای شرایط خاص زمانی خود بوده و امروز نتایج آن باید بررسی شود و با تمدید نکردن آن اقتدار دادگستری به آن بازگردانده شود.
حذف قواعد شکلی رسیدگی قضایی در محاکم ویژه اقتصادی و تسری تبصره ماده ۴۸ به آن محاکم از روزهای ابتدایی اجرای استجازه توسط رییس پیشین قوه قضاییه با انتقادات بسیاری همراه بود و به گفته حقوقدانان خاطره دوران حذف دادسرا و ایجاد دادگاه‌های عمومی را زنده می‌کرد تا درنهایت هم با هزینه بسیار، دادسراها احیا شدند.

حال با گذشت دوسال به نقطه پایانی برپایی این محاکم نزدیک می‌شویم و نتایج این دادگاه‌ها قابل بررسی است و می‌توان با نقدی موشکافانه و علمی و حقوقی از نکات مثبت و منفی آن سخن گفت تا برای تصمیم بزرگ پیش روی رییس قوه قضاییه آماده شد. حجت‌الاسلام رییسی باید ۲۰ مرداد تصمیم بگیرد می‌خواهد تمدید استجازه را از مقام رهبری درخواست یا رسیدگی قضایی را مطابق قوانین آمره احیا کند.

آرای محاکم ویژه، متقن و دقیق نیستند

دکتر نعمت احمدی حقوقدان در گفت‌وگو با روزگار با بیان اینکه «محاکم ویژه اقتصادی طی دوسال فعالیت خود نتوانسته‌اند اهداف مدنظر را برآورده کنند و بر ابهامات افزوده‌اند»، گفت: آیین دادرسی کیفری از قواعد آمره است و این دگرگونی که برای برپایی محاکم ویژه در آیین دادرسی کیفری ایجاد کردند سبب شکل‌گیری دوگانگی در رسیدگی‌های قضایی در محاکم شده است و این دوگانگی و استثنا قایل شدن‌ها هم نتایج خاصی در برنداشته است.

وی با تاکید بر این مهم که «آرای صادره در این محاکم ویژه قابل دفاع نیستند» ادامه داد: همینجا اعلام می‌کنم در رابطه با هر پرونده و هر رای صادره‌ای حاضرم با مقامات قضایی مناظره کنم. زیرا معتقدم این آرا متقن و دقیق نیستند و جز افزودن بر مشکلات دادگستری نتیجه‌ای نداشته‌اند.

صدای مسعودی‌مقام را هم درآوردند

این استاد دانشگاه در ادامه به نبود حق اختیار وکیل انتخابی برای متهمان این محاکم اشاره کرد و گفت: در مسیر برپایی این محاکم، شاهد تسری تبصره ماده ۴۸ به این محاکم بودیم که متهمان فقط می‌توانستند از میان وکلای مورد تایید قوه قضاییه وکیل انتخاب کنند که از یک طرف رانتی برای این وکلا ایجاد شد و از طرفی حق انتخاب وکیل محدود شد و تبعات این تصمیم تاجایی بود که حتی قاضی مسعودی‌مقام که فردی معتدل وقاضی قابل احترامی است در جایی گفتند این امر مفسده برانگیز شده است.

حفظ آبروی مسلمان، تکلیف شرعی‌ست

این وکیل دادگستری درادامه افزود: یکی از نکات مهم در یک رسیدگی قضایی این است که به هیچ وجه نباید کیفیت قربانی سرعت شود. همانگونه حضرت امیرالمونین فرموده‌اند اگر ده‌ها گناهکار آزاد باشند، بهتر از این است که یک بی‌گناه در بند باشد.

در ادامه احمدی با بیان اینکه «به هرحال نباید فراموش کرد که آبروی مسلم همچون خون مسلم دارای احترام است»، افزود: زمانی‌که قواعد آمره انتشار نام و تصویر متهمی که جرمش ثابت نشده و حکم قطعی نگرفته را منع کرده، ایجاد استثنایی که سبب شود تصویر و نام متهم هر شب از تلویزیون پخش شود آیا درست است؟ اگر این متهم در نهایت تبریه شد با آبروی رفته او چه باید کرد؟ آیا حفظ آبروی مسلمان یک تکلیف شرعی نیست؟!

قواعد شکلی رسیدگی برای متهم رعایت نشده است

وی در ادامه خاطر نشان کرد: از سویی همین اخبار و تصاویر منتشر شده از محکمه این متهمان متاسفانه سبب مظلوم نمایی برخی از آنان شده است. حق هم دارند می‌آیند می‌گویند ما نه در یک دادگاه عادی و نه با قواعد آیین دادرسی کیفری مصوب، که بر اساس یک قاعده استثنا و در دادگاهی ویژه محاکمه شده‌ایم. حتی حق اختیار وکیل انتخابی هم نداشته‌ایم و وکیل مورد اعتماد قوه قضاییه را مجبور شدیم تا انتخاب کنیم. قواعد شکلی رسیدگی برای ما رعایت نشده است، بنابراین نتیجه چنین دادگاهی با نقدی جدی مواجه می‌شود تا افکار عمومی هم به آن‌ها حق دهد.

آقایان چه میزان از بیت‌المال را برگرداندند؟

این استاد دانشگاه تاکید کرد: رسیدگی در امر قضا بسیار سخت و مشکل است به همین دلیل است که مسوولیت قاضی بسیار مهم است. فقط خداست که جان می‌دهد و آن را می‌گیرد. حال قاضی هم این اختیار را دارد در مقام قضا حکم مرگ یک انسان را صادر کند که نشان از مسوولیت و مقام قاضی دارد. بنابراین رسیدگی عادلانه مطابق قوانین در یک محکمه عادلانه امری غیر قابل اجتناب است.

احمدی در ادامه به مطرح کردن سوالاتی پرداخت و گفت: آقایون بیایند توضیح بدهند طی این دوسال که از اجرای استجازه گذشته است چند پرونده تشکیل شده است؟ چند پرونده مختومه شده است؟ چه میزان از حقوق بیت‌المال بازگشت داده شده است؟ نتایج حاصله این محاکم چه بوده است؟

وی در ادامه افزود: نکته بعدی این است که این محاکم ویژه برای افراد عادی تشکیل نشده است، بلکه مربوط به تخلفات کلانی است که در بانک‌ها و نهادهای دولتی وپتروشیمی‌ها … رخ داده است. خب در زمان وقوع جرایم اقتصادی به این بزرگی، سازمان‌های نظارتی که وظیفه نظارت بر عملکرد آن‌ها را داشته‌اند کجا بودند؟

چرا سازمان‌های نظارتی مواخذه نمی‌شوند؟

این وکیل باسابقه ادامه داد: مگر نه اینکه ما سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی عریض و طویل داریم، خب چرا آن‌ها امروز پاسخگو نیستند، زمان ارتکاب تخلفات کجا بوده‌اند؟ چرا به موقع ورود نکرده‌اند و مانع تکرار و تعدد جرایم نشده‌اند. چرا آن‌ها مواخذه نمی‌شوند؟ در اخبار شنیدم اتهام فردی دریکی از پرونده‌های پتروشیمی ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو بوده است این مبلغ که یک شبه برداشت نشده است، این مبلغ در حد بودجه یک کشور است؛ به یکباره که ازسیستم خارج نشده است.

احمدی در ادامه گفت: از سوی دیگر وقتی استثنا قایل شدیم که عده‌ای تحت شریط خاص و بدون رعایت قوانین شکلی مقرر در آیین دادرسی کیفری محاکمه شوند، یعنی پذیرفته‌ایم دادگستری ما در انجام امورعادی خود با چالش جدی مواجهه است و ناکارآمد است. پس مجبور به ایجاد استثنا و خلاف قاعده آمره شده‌ایم. خب اگر اینگونه است بقیه مردم چه گناهی دارند که باید با این قاعده و قانونی که مورد تایید شما نیست به عدالتخواهی اقدام کنند و با توجه به اذعان شما به ضعف‌های اینچنینی، انتظار برقراری عدالت را داشته باشند؟! اگر قوانین شکلی ایراد دارد برای همه مشکل‌ آفرین است، اگر ایراد ندارد چرا تفکیک قایل شده‌ایم؟

امروز نوبت بررسی نتایج استجازه است

احمدی بیان کرد: کسانی که استجازه را درخواست و اجرا کرده‌اند، تلویحا پذیرفتند که دادگستری توانمند نیست و قوانین، اقتدار لازم برای اتمام خصومت‌ها و احقاق حق را ندارند. خب حرف ما این است چرا فرق می‌گذارید، اگر نقص داریم برای همه باید به دنبال چاره باشیم اگر ایراد و مشکلی نیست چرا قاعده و استثنا می‌گذارید؟

وی افزود: بنابراین باید تاکید کنم استجازه برای شرایط خاص زمانی خود بوده و امروز نتایج آن باید بررسی شود و با تمدید نکردن آن اقتدار دادگستری به آن بازگردانده شود.
کلمات کلیدی: چندثانیه - نعمت - احمدی - دادگستری 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP