• امروز پنج‌شنبه ، ۱ آبان ۱۳۹۹
  • ٥ ربيع الأول ۱٤٤٢
  • Thu 22 Oct 2020
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: به نظر می رسد که ما نیازمند مداخلات جدی تر و با دامنه و عمق بیشتری هستیم و شرایطی که در شهر می بینیم چندان تفاوتی با قبل از محدودیت ها ندارد و نشان می دهد این محدودیت ها تاثیر چندانی در تغییر فرایند و روند کاهش بیماری کرونا ندارد. دکتر "علیرضا زالی" افزود: به همین دلیل ما در حال بررسی این موضوع هستیم که چه محدودیت هایی در این زمینه مورد اعمال قرار بگیرد. زالی با بیان اینکه حدود ۴۲ درصد بیماران کرونایی بدحال کشور در تهران مراقبت های درمانی را دریافت می کنند، بر لزوم اعمال محدودیت های بیشتر و عمیق تری در استان تهران تاکید کرد. وی درباره وضعت کرونای تهران توضیح داد: در ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۸۵۲ بیمار جدید با تشخیص کرونا بستری شده اند که سهم بیمارانی که به خاطر وخامت حالشان نیاز...


ظریف: می‌توانیم انتخاب کنیم؛ اسیر گذشته بمانیم یا صلح برای همه را برگزینیموزیر خارجه کشورمان گفت: می‌توانیم انتخاب کنیم که یا اسیر گذشته باقی مانده و عدم ثبات و تنش ادامه یابد و یا اینکه با همکاری یکدیگر صلح، امنیت، ثبات و شکوفایی را برای همگان برگزینیم. ، محمد جواد ظریف با قرار دادن لینک سخنرانی‌اش در جلسه شورای امنیت پیرامون اوضاع در خلیج فارس در صفحه توییترش در توییتی به زبان عربی نوشت: می‌توانیم انتخاب کنیم که یا اسیر گذشته باقی مانده و عدم ثبات و تنش ادامه یابد و یا اینکه با همکاری یکدیگر صلح، امنیت، ثبات و شکوفایی را برای همگان برگزینیم. این انتخاب باید برای همه بدیهی باشد. وزیر خارجه پس از سخنرانی‌اش در شورای امنیت، این توییت را به زبان انگلیسی هم منتشر کرده بود. محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان در نشست شورای امنیت که...


رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: تصمیم گیری‌ها در خصوص سفر‌ها و تعطیلات هفته آینده فردا اعلام خواهد شد. اعلام تصمیم گیری‌ها در خصوص تعطیلات پیش رو؛ فردابه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران، افزود: درباره سفر‌ها و تعطیلی‌ها توصیه کردیم که در این شرایط بسیار سخت سفر انجام نشود، برای هفته آینده نیز برنامه ریزی‌هایی داریم، رئیس جمهور هم فردا با کمیته‌های مختلف جلساتی دارد و امروز هم در وزارت کشور جلسه‌ای برگزار می‌شود که تصمیمات گرفته شده را فردا اعلام خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه وضعیت تهران و برخی کلان شهر‌ها در خصوص شیوع کرونا حادتر است، گفت: این اختیار را به ستاد استانی دادیم که با هماهنگی وزیر بهداشت و همچنین وزیر کشور خودشان تصمیم گیری کنند و تصمیم‌ها را بدون...


حسن روحانی در پاسخ به گزارش وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: هر مساله مهمی دارید در جلسات روسای کمیته های روزهای پنج شنبه مطرح کنید. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور درپی ارسال گزارش وزیر بهداشت و درمان درخصوص وضعیت اخیر شیوع بیماری کرونا و مسائل مرتبط با آن و راههای موثر مقابله با موج رو به رشد این بیماری، تصریح کرد: در شرایط بسیار سختی هستیم. راه سنگلاخ، مسیر دشوار و به سمت قله و بار بس سنگین است ؛ جز صبر و بردباری و ایثار و فداکاری و تدبیر چاره ای نیست. در پی نوشت روحانی در پاسخ به نامه و گزارش وزیر بهداشت آمده است: «در شرایط بسیار سختی هستیم. راه سنگلاخ، مسیر به سمت قله دشوار و بار بس سنگین است ؛ جز صبر و بردباری و ایثار و فداکاری و تدبیر چاره ای نیست. دوستان دولت از دکتر نوبخت، دکتر همتی تا دکتر رحمانی فضلی...


از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۵۶۱۶ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۸۶۱ تن از ایشان وخیم است. پس از شناسایی موارد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور و انجام تست‌های ویژه، شمار مبتلایان از ۵۴۵ هزار تن گذشت. دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان گفت: از ظهر دیروز تا ظهر امروز و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، پنج هزار و ۶۱۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که دو هزار و ۳۴۰ مورد بستری شدند. با احتساب این افراد، مجموع آمار مبتلایان قطعی در کشورمان به ۵۴۵ هزار و ۲۸۶ تن رسید. وی در ادامه گفت: در ۲۴ ساعت اخیر،...


سه‌شنبه ، ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت: ۱۹:۳۳
پشت‌پرده ماجرای کشتار جوجه‌ها با گاز چیست؟

صنعت طیور در ماه‌های اخیر با ادعاها و شایعات گسترده‌ای مواجه شده است که از همنوع‌خواری تا کشتار جوجه‌ها با گاز برای فروش سهمیه سویا را در بر می‌گیرد؛ شایعاتی که به گفته فعالان این صنعت، مغرضانه بوده و اعتبار این صنف را نشانه گرفته است.
طبق آمارها سالانه بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزارتن گوشت مرغ و یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که خودکفایی در این صنعت نشان دهنده تلاش تولیدکنندگان در این عرصه است.

اما در ماه‌های اخیر مشکلاتی در این صنعت بروز کرده و علاوه بر افزایش شدید قیمت‌ها در بازار مرغ و تخم مرغ، شاهد مطرح شدن شایعات و ادعاهای عجیب و غیرمنتظره‌ای درباره وضعیت مرغداری‌ها بوده‌ایم. نکته حایز اهمیت این است که این شایعات، پشت سر هم مطرح شده و به سرعت منتشر می‌شود.

در ابتدا و در بهار امسال، فیلم معدوم سازی جوجه های یکروزه به بهانه فقدان نهاده های دامی در فضای مجازی پخش شد که این اقدام با انتقادات گستردهای مواجه شد.

پس از چندی فیلم همنوع‌خواری مرغ‌ها در یک مرغداری منتشر شد که در این فیلم ادعا شد به علت کمبود غذا و بروز یک بیماری این مساله رخ داده است. نکته قابل تامل این بود که در این فیلم نه مکان وقوع این رخداد و نه زمان و جزییات آن مشخص نبود.

به تازگی نیز ادعا شده است که برخی مرغداری ها پس از دریافت سویا و ذرت سهمیه ای، اقدام به کشتار جوجه ها با گاز کرده و سپس، ذرت و سویا را با قیمت آزاد در بازار می فروشند.

مرغ‌داران چه می‌گویند؟

تولیدکنندگان صنعت طیور با اشاره به افزایش قیمت نهادهای دامی و تاثیر آن بر بروز مشکلات، تاکید می کند که این شایعات به زیان صنعت مرغداری بوده و به سود دلالان است.

«س. کاشانی» یکی از تولیدکنندگان آبیک قزوین ضمن رد شایعاتی که به صنعت طیور در معدوم سازی جوجه برای دریافت نهاده ها وارد شده است می گوید: با توجه به شرایط فعلی صنعت طیور در بحث نهاده های وارداتی، امکان برای حضور افراد سودجو مهیاست به طوری که با شایعه پراکنی در بحث تولید می توانند از لحاظ مالی خودشان را تامین کنند و سودهای کلان ببرند.

«م. رحمانی» یکی دیگر از تولیدکنندگان تاکستان مشکل اصلی این صنعت را دلال بازی در بخش نهادهها عنوان کرد و گفت: هیچ تولیدکنندهای تولید خود را برای سود بیشتر از بین نمیبرد و این دروغی محض است.

وی پیشنهاد داد: لازم است یک گروه بازرسی استانی تشکیل شود تا با بازدید از واحدهای تولیدی اثبات شود که این موارد شایعه ای بیش نیست زیرا تولیدکننده واقعی چنین اقداماتی را انجام نمی دهد.

«صالح زاده» یکی دیگر از تولیدکنندگان صنعت طیور می گوید: در تولید مرغ گوشتی پایان دوره، و در زمان بارگیری باید از کشتارگاه و دامپزشکی مجوز دریافت شود تا تخلیه نهاده در سامانه بازارگاه صورت گیرد، در غیر اینصورت نهاده به واحد تولیدی تعلق نمی گیرد تا جوجه ریزی بعدی انجام شود.

«نقی زاده» یکی دیگر از تولید کنندگان استان سمنان می گوید: تولیدکننده ایی که شغل حلال و پرمشقت رو انتخاب می کند هیچگاه ابرو و اعتبار و تمام زحمات خودرا با چنین کاری از بین نمی برد، درعین حال چنین اقدامی برای مرغ تخمگذار به دلیل سرمایه گذاری بالا و بلند مدت محال است و حتی اگر در واحد گوشتی هم چنین اقدامی صورت گیرد تولیدکننده در پایان دوره ۵۰ روزه باید به جهاد کشاورزی، دامپزشکی و و تعزیرات پاسخگو باشد بنابراین این مباحث شایعه ای بیش نیست و حقیقت ندارد.

«یکتا» یکی دیگر از تولیدکنندگان استان قم گفت: به طور قطع هیچ مرغداری تخمگذار، سهمیه سویای خود را در بازار آزاد نمی فروشد چون مزرعه پرورش به مشکل می خورد، اکنون بیشتر سویای مصرفی را حدود ۱۵ هزار تومان خریداری می کنند، چنین شایعاتی نشان می دهد برخی به دنبال از بین بردن تولید و زمین زدن این صنعت برای کسب منافع شخصی خودشان هستند.

«یزدی» یکی از تولیدکنندگان استان البرز درباره مصرف جایگزین هایی به جای سویا مثل پودر گوشت گفت: در واقع استفاده از پودر گوشت به جای مصرف نهاده های طیور در گذر زمان برای طیور و واحدهای تولیدی مشکل ساز است، زیرا علاوه بر کاهش کیفیت گوشت در پایین آمدن ماندگاری تخم مرغ اثرگذار است.

وی نبود واکسن کیفی را یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی برشمرد و افزود: اکنون برخی مرغداران بدلیل کمبود شدید سویا از این محصولات استفاده می‌کنند که این تبعات بدی برای ماندگاری بیماری های تنفسی مرغ دارد و حتی می تواند با ایجاد مسمومیت در طیور موجب افت تولید شود.

«هاشم زاده» از دیگر تولیدکنندگان استان اصفهان می گوید: اگر صورتحساب و طرح توجیهی و گزارش مالی مرغداری در دوسال اخیر ملاحظه کنید نه تنها از تورم عقب مانده اند بلکه سرمایه اولیه هم کم شده درصورتی که هرشغل و هر جنسی حداقل چهاربرابر تا ۱۰ برابر افزایش نرخ پیدا کرده است.

وی افزود: متاسفانه اقلام مصرفی مرغداری ها هم ازاین قاعده استثنا نیست و پنج تا ۶ برابر شده است، در صورتی که نرخ محصولات نهایی درب مرغداری‌ها افزایش زیادی ندارد و زیان‌ده هستند، اما اینکه مرغدار هنوز به جوجه ریزی و ادامه تولید در مرغداری می پردازد ناشی از عشق به تولید و کمک به سفره مردم است.

این تولید کننده براین باور است که هر مرغداری دارای مسول فنی بهداشتی است که از واحد بازدید و گزارش ها را به اتحادیه و دامپزشکی ارسال می کنند و تمام روند تولید و گزارش کشتارگاه و قبوض مجوز کشتار زیر نظر دامپزشکی است بنابراین جایی برای معدوم سازی برای دریافت نهاده ها توسط تولیدکننده وجود ندارد.

انتشار فیلم معدوم‌سازی جوجه‌ها با هدف جلب توجه

پیش از این نیز «مرتضی رضایی» معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا شایعات مبنی بر اینکه تولیدکنندگان برخی واحدهای جوجه‌ریزی با دریافت سویای دولتی بلافاصله جوجه ها رو در اتاق گاز برای سودی بیشتر از بین می برند را تکذیب کرده و گفته بود: تولیدکنندگان بابت سودی بیشتر موجود زنده را از بین نمی برند و این موارد شایعه ای برای تخریب صنعت طیور است.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۸ هزار واحد مرغداری در کشور فعال است که نباید تعداد اندکی تخلف را به تمامی تولیدکنندگان تعمیم داد، افزود: چنین شایعات بی اساسی باعث بدبینی مردم به یکدیگر و تولیدکنندگان و همچنین افزایش قیمت گوشت مرغ می شود که اقدام ناحقی است.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولیدکنندگان وجدان دارند و موجود زنده را بخاطر اندکی سود از بین نمی برند اظهارداشت: در صورتی که چنین تخلفاتی توسط تعداد اندکی واحد تولیدی صورت گیرد به طور قطع این موضوع در حدی نیست که در بازار مرغ و قیمت آن تاثیر داشته باشد.

معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی درباره ادعاهای مربوط به افزایش قیمت طیور در اثر معدوم سازی جوجه ها در ابتدای فروردین ماه امسال، گفت: معدوم‌سازی جوجه یک روزه در فروردین ماه امسال توسط تعدادی واحد تولیدی برای جلب توجه بود.

جولان دلالان در بازار نهاده‌های دامی

طی ماه های اخیر همزمان با شیوع ویروس کرونا و ایجاد برخی محدودیت ها و تاخیر در تخصیص ارز مورد نیاز خرید و ترخیص نهاده های دام و طیور، تولیدکنندگان در تامین نهاده ها با مشکلات جدی روبرو شدند تا جایی که به ناچار بخشی ازز نیاز خود را از بازار با قیمت های هنگفت تهیه میکنند.

در صورت تخصیص ارز دولتی باید ذرت با قیمت ۱۳۵۰ تومان و کنجاله سویا دو هزارو ۴۵۰ تومان به دست تولیدکنندگان می رسید، اما با تاخیر در ترخیص نهاده ها، وضعیت عرضه این کالاها در بازار تغییر یافت تا جایی که از بهمن ماه سال ۹۸ قیمت این محصولات روند افزایشی به خود گرفت و سه تا چهار برابر رشد کرد.

این اقدام ناشی از عدم عرضه توسط دلالان و واردکنندگانی بود که بازار این کالاها را در دست خود گرفتند تاجایی که اکنون هر کیلوگرم ذرت با نرخ نزدیک چهار هزار تومان و کنجاله سویا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزارتومان در بازار به فروش می رسد.

تولید کنندگان می گویند نهاده هایی که با ارز دولتی به دستشان می رسد حدود ۳۰ درصد نیاز واحدهایشان را تامین می کند و بقیه نیاز را باید از بازار با قیمت های بالا تامین کنند که کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش دستشان را بسته و امکان تهیه خوراک طیور با هزینه های هنگفت را ندارند، بنابراین در پاره ای از موارد عده ای ناچارند از محصولات جایگزین برای سیر کردن طیور خود استفاده کنند.

به گفته تولیدکنندگان صنعت طیور، اکنون با توجه به قیمت بالای نهاده های طیور، نرخ تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۱۴ هزار تومان و گوشت مرغ ۱۵ هزار تومان است، اما ستاد تنظیم بازار نرخ هایی پایین تر از این برای تولید تعیین کرده است.

برخی کارشناسان براین باورند که قیمت جهانی کنجاله سویا حتی با در نظر گرفتن دلار ۲۷ هزار تومانی در بازار آزاد نصف نرخ بازار ایران است و این تفاوت نرخ ها بیانگر حضور چشمگیر دلالان و واسطه گران و واردکنندگانی است که بازار را در دست دارند و اجازه ادامه حیات تولید را نمی دهند.
کلمات کلیدی: چندثانیه - پشت پرده ماجرای - جوجه ها 
نظرات
کد امنیتی را وارد کنید
 

کوتاه ترین خبرها در کوتاه ترین زمان
کاریکاتور
اینم وضعیت یک چهارم ایرانی‌ها!
Go to TOP